Uke fire disket opp med stabilt vintervær og gode forhold for kystbåtene å fiske. Disse leverte klart mest torsk forrige uke, da fisket etter sei har vært dårligere enn forventet. Innsig av gytemoden nordøstarktisk torsk (skrei) fra Barentshavet har nå nådd kysten av Vest-Finnmark, Troms og Vesterålen. I rapporten kan du også lese mer om fisket etter blant annet hyse og kongekrabbe samt havfiskebåtenes sesongsfiske etter snøkrabbe og snabeluer.
26. jan. 2026 - Audun Reiertsen, Brynjar Torsteinsson, Ann Rita Thoresen & Willy Godtliebsen
Omsetningsdata i denne rapporten skriver seg først og fremst fra uke 1. Alle kvanta i rapporten er oppgitt i tonn rundvekt, hvis ikke annet er presisert, og verdi i 1.000 kroner, evt. millioner kroner.
Råfisklagets omsetning i uke 4 utgjør 346 millioner kroner (foreløpig tall), opp fra 300 millioner kroner uka før. Det var ingen omsetning for utenlandske båter. Norske fangster utgjorde dermed nevnte 346 millioner kroner, fordelt med 265 millioner kroner på fersk og 80 millioner kroner på fryst råstoff.
Hittil i år (per uke 4) er det omsatt for totalt 1.046 millioner kroner i Norges Råfisklag. Herav utgjør utenlandske landinger 30 millioner kroner. Norske fartøy står for resterende verdi på 1.016 millioner kroner, fordelt med 641 millioner på fersk og 375 millioner på fryst. Omsetningen til samme tid i fjor utgjorde 1.041 millioner kroner, herav 82 millioner kroner etter landing fra utenlandske fartøy. For norske båter var omsetningen 959 millioner kroner, fordelt med 479 på fersk og 480 på fryst råstoff. Omsetningen av fersklevert råstoff er dermed opp med 162 millioner kroner, mens for fryst er det en reduksjon på 105 millioner kroner.
Råfisklagets omsetning for norske båter i uke 4 i år fremgår av tabell 1, med fordeling på fersk/fryst/tørket råstoff, og per fiskeslag.
Tabell 1: Omsetning for norske båter fordelt pr fersk/fryst/tørket og pr fiskeslag.
Foreløpige tall for fryst råstoff fra norske båter i uke 4 viser 2.058 tonn til 80 millioner kroner. Torsk, snabeluer, sei og snøkrabbe stod for det meste med henholdsvis 36, 19, 11 og 9 millioner kroner, og for øvrig slik det fremgår av tabell 1.
Når det gjelder landinger av fryst råstoff fra norske båter til nøytrale fryselager i uke 4, har vi følgende hovedtall: Totalt 2.820 tonn, herav 1.263 tonn snabeluer, 687 tonn torsk, 499 tonn snøkrabbe, 157 tonn sei og 133 tonn hyse. Av dette var 1.577 tonn levert av 4 trålere, og 3 fartøy står for leveransene av snøkrabbe i uke 4.
Omsetningen av fersk råstoff i uke 4 utgjør 265 millioner kroner. Torsk, sei, kongekrabbe og hyse var størst i verdi med henholdsvis 163, 32, 24 og 13 millioner kroner.
Tabell 2 og 3 viser fordelingen av landingene av fersk torsk per leveringssone og redskap (unntatt trål), med tilhørende snittpriser. De to tabellene er basert på omsetning av kvalitet A og ekstra, der alle leveringstilstander inngår, men der snittprisene er omregnet til sløyd uten hode-priser, eksklusivt restråstoff.
Tabell 2: Omsetning av fersk torsk, A og ekstra kvalitet fra norske båter sammenlignet med samme uke i fjor. Fra redskapene garn, jukse, line og snurrevad. Eksklusiv restråstoff.
Tabell 3. Priser av fersk torsk per redskap, A og ekstra kvalitet fra norske båter, eksklusiv restråstoff.
Omsetningen av fersk torsk i uke 4 havnet på 2.560 tonn til en verdi av 163 millioner kroner, sammenliknet med 1.862 tonn og 94.6 millioner omsatt i samme periode i fjor. Hittil i 2026 er det omsatt 5.447 tonn fersk torsk til verdi 343 millioner kroner, en økning i både verdi og kvantum sammenliknet med samme periode i fjor (3.723 tonn/181 millioner kroner), hvor uke 3 og 4 har gitt store utslag. Prisutviklingen uttrykt i snittpriser framgår av tabell 2.
Av omsetningen av fersk torsk i uke 4 er 1.812 tonn tatt på garn, 340 tonn på snurrevad, 281 tonn på line/autoline, 76 tonn på trål og 43 tonn på juksa. Av totalen på 2.560 tonn er 1.113 tonn levert i Vest-Finnmark, 824 tonn levert i Troms, 353 tonn i Vesterålen, 172 tonn i Øst-Finnmark og 63 tonn i Lofoten/Salten.
Hittil i år står garnfisket for 3.800 tonn av all fersk torsk, sammenliknet med samme periode i fjor som var på 2.171 tonn, hvor uke 4 i 2025 utgjorde 1.266 tonn av denne totalen. Mengden fra trål er redusert fra 114 tonn i uke 4 i 2025 til 76 tonn samme uke i 2026, samlet er det en reduksjon fra 645 tonn hittil i år i 2025 til 379 tonn hittil i år i 2026. Så langt i år er det landet 2.451 tonn fersk torsk i Vest-Finnmark, sammenlignet med samme periode i fjor som lå på 1.369 tonn, hvor garn står for nesten alt av fangsten. Troms ser en økning i samme periode fra 1.053 tonn til 1.547 tonn med en lik redskapsfordeling som Vest-Finnmark. Øst-Finnmark ser en nedgang fra 730 tonn til 632 tonn, mens Vesterålen ser en oppgang fra 576 tonn til 618 tonn, hvor garnfangsten har stått for mye av oppgangen sammenliknet med samme periode i fjor.
Omsetningen av fersk sei i uke 4 er 1.522 tonn til verdi 32 millioner kroner, opp fra forrige ukes 1.235 tonn / 26 millioner kroner. Hittil i år havner omsetningen av fersk sei på 4.576 tonn og 95,3 millioner kroner, mot 6.591 tonn og 101 millioner kroner samme periode i fjor.
Av kvantumet i uke 4 er 786 tonn tatt på garn, 513 tonn på snurrevad, 104 tonn på juksa, 84 tonn på line og 33 tonn på trål. Hittil i år er det levert størst andel av den ferske seien i Vesterålen og Troms med henholdsvis 1.542 og 1.435 tonn totalt for 2026. Viser til tabell 4 for geografisk fordeling av fersk sei i uke 4.
Tabell 4: Omsetning av fersk sei, A og ekstra kvalitet fra norske båter sammenlignet med samme uke i fjor. Fra redskapene garn, jukse, line, snurrevad og not, eksklusiv restråstoff.
Kvantumet fersklevert hyse i uke 4 er 602 tonn til verdi 13,4 millioner kroner. En økning fra 424 tonn/ 9,7 millioner kroner uken før. Hittil i 2026 er det omsatt 1.430 tonn fersk hyse til 32,4 millioner kroner, dette er en reduksjon i kvantum fra samme periode i 2025, men en økning i verdi. For uke 4 er det størst aktivitet i Troms og Vesterålen med henholdsvis 141 og 139 tonn levert. For resterende soner er det omsatt 137 tonn i Øst-Finnmark, 97 tonn i Vest-Finnmark, 59 tonn i Lofoten/Salten og kvanta fra 15 tonn og lavere for resterende soner. For sonefordelte kvantum, beløp og priser for 2026 vs. 2025 YTD vises til tabell 5 under.
Tabell 5: Omsetning av fersk hyse, krokfanget, A og ekstra kvalitet fra norske båter sammenlignet med samme uke i fjor. Fra redskapene garn, jukse, line og snurrevad, eksklusiv restråstoff.
Omsetningen av fersk kongekrabbe i uke 4 havnet på 47 tonn til 24 millioner kroner, en økning fra forrige ukes 41 tonn / 21 millioner kroner. Av totalen i uke 4 var 46 tonn tatt i kvoteregulert område til 23,7 millioner kroner, tatt av 209 fartøy. I det uregulerte fisket var det omsatt 0,9 tonn til 192 tusen kroner, tatt av 21 fartøy.
Fordelt på fangstområde ble det i uke 4 fanget mest i Varangerfjorden med 12 tonn, deretter i havområdet mellom Båtsfjord og Berlevåg med 10 tonn, 7 tonn hver i Porsangerfjorden og Tanafjorden, 4 tonn i Syltefjorden, 3 tonn i Laksefjorden, og under 3 tonn i resterende fangstområder.
I uke 4 ble det omsatt 94 tonn fersk snøkrabbe til en verdi på 5,7 millioner kroner, tatt av 3 fartøy.
Klikk her for å laste ned word-versjonen av fisknytt.
Se gjennomsnittspriser for fersk fisk pr. uke 4 og hittil i år.

Øst-Finnmark
Vest-Finnmark
Troms
Vesterålen
Lofoten/Salten
Helgeland-Nordmøre
Ønsker du å få mer informasjon fra Norges Råfisklag - meld deg på nyheter og viktige meldinger her.
Vi lager nye nettsider og dine tilbakemeldinger er viktig for at vi skal kunne lage en best mulig opplevelse for alle våre brukere.