Charles A. Aas er ny administrerende direktør

Den 1. oktober overtok Charles A. Aas lederansvaret for Norges Råfisklag.

Espen Renø Svendsen

01. okt. 2025 - Espen Renø Svendsen


Den 1. oktober overtok Charles A. Aas lederansvaret for Norges Råfisklag.

Aas er den sjuende topplederen i Norges Råfisklags 87-årige historie.

Charles Aas har gått gradene i Norges Råfisklag

Aas er 45 år og kommer opprinnelig fra Sør-Arnøy i Salten, Nordland. Han er oppvokst i en fiskerfamilie og har under oppveksten vært mye med på havet. Hans første møte med fiskerinæringen var som ung torsketungeskjærer på kaia.

Han er utdannet fiskerikandidat fra Norges Fiskerihøyskole ved UiT Norges Arktiske universitet.

Den nye direktøren har arbeidserfaring som rådgiver i faglagene Troms Fiskarfylking og Fiskarlaget Nord. Han ble ansatt i Norges Råfisklag i 2011 som rådgiver på omsetningsavdelingen. Fra 2018 har han vært avdelingsdirektør for samme avdeling. Han har vært en sentral person i utviklingen av modeller for dynamiske minstepriser, og har bygget opp en avdeling som har prioritert digital tjenesteutvikling.

 

Charles Aas i Råfisklaget

  • Han har på vegne av Råfisklaget over mange år deltatt i Norges Sjømatråds markedsgrupper for hvitfisk, og konvensjonelle produkter.
  • Han satt 4 år i Norges Råfisklags styre som ansattrepresentant. 
  • Han har vært Råfisklagets representant i mange ulike forskningsprosjekter. 
  • Han har medvirket stort i prisforhandlinger på vegne av fiskerne i mange år, og har dyp kjennskap til omsetningsregelverket. 
  • Han er kjent som Råfisklagets fremste dataleverandør av statistikk, og har inngående kjennskap til fiskerinæringens utviklingstrekk over mange år. Han er fanebærer for analyse og faktabaserte beslutningsgrunnlag både eksternt og internt. 
  •  Aas er kjent i organisasjonen for sin imponerende oversikt over aktørene i fiskerinæringen, og innehar kunnskap på detaljnivå over båter og personer langs hele kysten.

 

Espen Renø Svendsen

Charles Aas (t.v) sammen med avtroppende direktør Svein Ove Haugland.

Med stolthet og respekt

-Det er med stor stolthet og respekt for oppgaven at jeg inntar denne rollen. Råfisklaget er en flott arbeidsplass i en fantastisk næring, med dyktige og engasjerte medarbeidere, uttaler Charles Aas.

Nå skal han lede Norges Råfisklag inn i framtiden. 

-Norges Råfisklag skal bidra til stabilitet og forutsigbarhet for fiskerinæringen. Fiskerinæringen må forholde seg til en urolig verden, og kanskje i enda større grad nå enn før. Det gjør at vi må være framme i skoene. Vi har innledet en dialog med de ansatte om hva vi opplever som våre viktigste tjenester, hvor vi står sterkt, og hvor vi kan bli bedre. Denne dialogen vil fortsette utover høsten i ulike former, og jeg ønsker å bruke litt tid på å kartlegge og forankre gode initiativ internt. Jeg trenger også innspill fra kunder, og organisasjoner rundt oss på hvilke behov og ønsker som finnes der ute. Det viktigste er at vi klarer å levere gode tjenester hver dag, og ha et høyt servicenivå mot fiskere og fiskekjøpere.

Norges Råfisklag er landets største fiskesalgslag, og har for tiden 60 ansatte, tre kontorer, og 5 avdelinger. Omsetningsavdelingen, økonomiavdeling, avdeling for ressurs og miljø, IT-avdeling og avdeling for samfunnskontakt.

-Jeg mener organisasjonen er i meget god forfatning. Vi har fått flere nye ansatte i den siste tiden, som har bragt inn nye perspektiver i laget. Det gjør at vi har en god miks av erfarne folk, og ung fersk kompetanse.

 

Fornøyd styreleder

Norges Råfisklags styreleder, Rolf Guttorm Kristoffersen, har akkurat gjennomført høstens første styremøte. Samarbeidet med ny direktør er dermed etablert.

-Vi er veldig fornøyde med å få på plass Charles Aas i jobben som administrerende direktør. Hans kunnskap om organisasjonen, og fiskerinæringen er meget solid. Vi har også fått på plass et veldig bra styre, med kunnskapsrike og engasjerte folk. Totalt sett ser det veldig bra ut, og vi ser fram til et godt samarbeid med ledelsen i administrasjonen, sier Rolf Guttorm Kristoffersen.


Norges Råfisklags styre og ansatte gratulerer Charles Aas.


Ønsker du å få mer informasjon fra Norges Råfisklag - meld deg på nyheter og viktige meldinger her.